Za nami dwudniowe święto siatkówki plażowej na Chwiałce

Ponad 110 zawodników z całej Polski zjechało do Poznania na turniej kończący sezon siatkówki plażowej. Po wielu emocjonujących meczach na boiskach pływalni letniej Chwiałka zwycięzcami wśród mężczyzn okazali się Piotr Janiak i Sebastian Kaczmarek, natomiast niedzielny turniej mikstów wygrali Klaudia Parczyńska i Damian Marcjan.

Na zawodników, którzy zjechali do stolicy Wielkopolski, czekały między innymi nagrody finansowe o łącznej puli 3 tysięcy złotych, a także nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego czy biletów wstępu na inne poznańskie obiekty sportowe – Bula Park i Termy Maltańskie. Organizatorzy przewidzieli także niespodzianki indywidualne dla najlepszych zawodników. Nie zabrakło również konkursów siatkarskich, w których brali udział zgromadzeni na trybunach kibice.

Wśród zawodników uczestniczących w turnieju panów byli reprezentanci Szczecina, Wrocławia, Łodzi i wielu innych miast z całej Polski. Do Poznania przyjechało kilku zawodników, którzy w ubiegły weekend rywalizowali w Mysłowicach w finałach Mistrzostw Polski.

Dużą niespodzianką było pożegnanie się z turniejem po 2 meczach pary Andrzej Stankowski i Tomasz Guziałek, stawianych w roli jednych z faworytów do wygranej. Natomiast pozytywnym zaskoczeniem byli w sobotę Wojciech Paniączyk i Artur Kotliński oraz Tomasz Jaroszczak i Tomasz Kotecki, którzy bez porażki awansowali do półfinałów. Ci drudzy w drodze do strefy medalowej pokonali murowanych kandydatów do wygranej – parę Piotr Janiak / Sebastian Kaczmarek, reprezentującą Gminę Milicz. Piotr jest Mistrzem Polski z 2011 roku i Wicemistrzem Polski z 2012 roku. Natomiast Sebastian jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych.

Obie pary ponownie spotkały się w półfinale i tu już lepsi okazali się faworyci. W drugim półfinale spotkały się pary Dariusz Tkaczuk i Tomasz Wierzbicki, Akademiccy Mistrzowie Polski z ubiegłego roku, oraz Tomasz Jaroszczak i Tomasz Kotecki, reprezentujący Wielkopolskę. Lepsi okazali się ci drudzy, wygrywając z przeciwnikami drugi raz.

W meczu o trzecie miejsce Wrocławianie Dariusz Tkaczuk i Tomasz Wierzbicki okazali się lepsi od Wojciecha Paniączyka i Artura Kotlińskiego, dwukrotnie pokonując rywali w setach do 14 punktów. Finał był bardzo emocjonujący, ale ostatecznie Piotr Janiak i Sebastian Kaczmarek pokonali Tomasza Koteckiego i Tomasza Jaroszczaka. Tym samym Piotr Janiak obronił tytuł sprzed roku. Zwycięzcy otrzymali do podziału nagrodę główną w wysokości 800 złotych oraz nagrody rzeczowe, w tym odzież sportową. Najbardziej wartościowym zawodnikiem turnieju (MVP) okazał się Tomasz Jaroszczak.

Natomiast w niedzielnym turnieju par mieszanych na piaszczystych boiskach zaprezentowały się 24 zespoły. Zdecydowanymi faworytami do wygranej byli Kamila Płaczek w parze z Michałem Muszyńskim. Jednak już w drugiej rundzie gier po emocjonującym pojedynku zakończonym na przewagi 24:22 musieli oni uznać wyższość Viktorii Walczyk i Michała Szulca z Leszna, przez co ich droga do półfinałów znacznie się wydłużyła. Dalsza rywalizacja tak się potoczyła, że te same pary spotkały się ponownie w meczu o ćwierćfinał. Tym razem lepsi okazali się Kamila i Michał, ale tę walkę przypłacili zdrowiem. W ćwierćfinale ulegli jednak Martynie Tracz i Dariuszowi Tkaczukowi, a wpływ na to miały na pewno skurcze nóg Michała Muszyńskiego.

W pierwszym półfinale granym do 1 wygranego seta Justyna Kozłowska i Aleksander Poznański pokonali Martynę Tracz i Dariusza Tkaczuka wynikiem 21:18. Drugi pojedynek o finał był jeszcze bardziej emocjonujący i zakończył się na przewagi. Klaudia Parczyńska w parze z Damianem Marcjanem pokonali po zaciętej walce Joannę Szczepaniak i Tomasza Koteckiego 25:23. Ta ostatnia para wygrała 2:0 w setach pojedynek o trzecie miejsce, a w wielkim finale Klaudia Parczyńska i Damian Marcjan po bardzo wyrównanym meczu pokonali również 2:0 najlepszą poznańską parę turnieju – Justynę Kozłowską i Aleksandra Poznańskiego.

Udział tak utytułowanych zawodników świadczy o wysokim poziomie turnieju, dlatego organizatorzy zapowiadają jeszcze więcej emocji w przyszłym roku.

- W naszych tegorocznych turniejach Warta Cup i Chwiałka Open wzięło udział łącznie prawie 300 zawodników – mówi Zbigniew Madoński, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Imprezy mają zostać rozbudowane do formatu Grand Prix. – Planujemy zorganizować cały cykl turniejów pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, którego finałem na zakończenia lata ma być Chwiałka Open 2018, z udziałem najlepszych drużyn z eliminacji – dodaje dyrektor Madoński.

Chwiałka Open to plażowe zamknięcie sezonu siatkarskiego. Od września zawodnicy przenoszą się do hal sportowych. Był to także przedostatni weekend funkcjonowania pływalni letniej, która z końcem sierpnia zostanie zamknięta aż do czerwca przyszłego roku. Turniej został zorganizowany przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Pro Academia” przy wsparciu finansowym Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

 

Końcowa klasyfikacja kategorii mężczyzn:

1 miejsce – Piotr Janiak (Milicz), Sebastian Kaczmarek (Krotoszyn)
2 miejsce – Tomasz Jaroszczak (Poznań), Tomasz Kotecki (Września)
3 miejsce – Dariusz Tkaczuk (Wrocław), Tomasz Wierzbicki (Wrocław)
4 miejsce – Wojciech Paniączyk (Poznań), Artur Kotliński (Poznań)
Najbardziej wartościowy zawodnik turnieju (MVP) – Tomasz Jaroszczak

 

Końcowa klasyfikacja kategorii mikstów:

1 miejsce – Klaudia Parczyńska (Krotoszyn), Damian Marcjan (Słupca)
2 miejsce – Justyna Kozłowska (Poznań), Aleksander Poznański (Poznań)
3 miejsce – Joanna Szczepaniak (Września), Tomasz Kotecki (Września)
4 miejsce – Martyna Tracz (Kalisz), Dariusz Tkaczuk (Wrocław)

Najbardziej wartościowa zawodniczka turnieju (MVP) – Klaudia Parczyńska (Krotoszyn)
Najbardziej wartościowy zawodnik turnieju (MVP) – Damian Marcjan (Słupca)
Nagroda fair-play – Tomasz Kotecki (Września)

Galeria zdjęć część I Sobota

Galeria zdjęć część II Niedziela

Share on FacebookShare on Google+